WydarzeniaWolontariatGaleriaO nasKontaktDojazd
MENU SERWISU
Strona Główna
Zarząd
Zgłoszenie chorego
Jak pomóc ?
Informacja o RODO

Przekaż 1% podatku

Zostań wolontariuszem

KAMPANIE
Pola Nadziei
Hospicjum to też Życie
 
 
 
Uroczystość XX-lecia Hospicjum
XX-lecie Hospicjum Królowej Pokoju    W ostatnią sobotę (7.10) odbyły się główne uroczystości związane z jubileuszem XX-lecia działalności tarnogórskiego Hospicjum. W tym dniu odbyła się Msza Św. (14:30), którą koncelebrował ks. Jan Frysz (współtwórca Stowarzyszenia Hospicjum Królowej Pokoju). Następnie obchody przeniosły się do auli Technikum Chemiczno - Medycznego przy ul. Opolskiej, w której wystąpiły wokalistki z klas licealnych przedstawiając w pięknych aranżacjach utwory muzyczne m.in. "People Help The People". Dr Olaf Lubas - wolontariusz i wieloletni członek zarządu, wygłosił krótką prezentację o historii hospicjum, jego początku, kolejnych latach działalności, napotkanych problemach oraz sukcesach. Miał miejsce również słodki poczęstunek. Chętni mogli również zwiedzić wyremontowane pomieszczenia w hospicjum. Gościom dziękujemy za przybycie, dla wielu z nas była to swoista podróż w czasie oraz przypomnienie sobie wielu wspólnych, pięknych chwil. Mamy nadzieję, że spotkamy się na kolejnych jubileuszach w liczniejszym gronie.
Konkurs na XX-lecie - Podziękowanie

Z prawdziwą przyjemnością informujemy o zakończeniu konkursu artystycznego, który został ogłoszony w związku z obchodami 20-lecia Hospicjum Królowej Pokoju.
Laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy. Szczegółową listę wyróżnionych zamieszczamy poniżej.
Serdecznie dziękujemy Dyrekcjom następujących szkół:
1.       Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 2
2.       Szkoła Podstawowa Nr 9
3.       Szkoła Podstawowa Nr 13
4.       Szkoła Podstawowa  Miasteczko Śląskie
5.       Szkoła Podstawowa Nr 3
6.       Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy Gimnazjum
7.       LO im Stefanii Sempołowskiej
Słowa uznania i wdzięczności  kierujemy do Nauczycieli:  Annie Osadnik – przewodniczącej Jury, Annie Pradellok, Weronice Adamek, Krystynie Kalke, Aleksandrze Ujmie, Agnieszce swobodzie, Renacie Rychter , Janinie Stepek i Tomaszowi Tomaszewskiemu.

Zorganizowanie takiego przedsięwzięcia nie mogło obyć się bez udziału sponsorów. Dziękujemy za wsparcie i pomoc w ufundowaniu nagród następującym instytucjom i firmom: Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach, Sz.P. Andrzej Drob, Sektor Pub, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, Sz. P. Marcin Skrzypiciel, Ocean Club, Ośrodek Jeździecki w Zbrosławicach, Bilard Club Kula-Hula, DAR-POL-STAL oraz AZ-Biuro.

Konkurs na XX-lecie - Wyniki

     W dniu 31.05.2017 zakończył się konkurs artystyczny ogłoszony przez Hospicjum Królowej Pokoju w związku z obchodami XX-lecia działalności.
Jury w składzie:
1. Anna Osadnik - Przewodnicząca Jury. Zespół Szkół Artystyczno-Projektowych
2. Eugeniusz Sobota - Prezes Hospicjum
3. Felicja Cichoń – Koordynator medyczny
4. Olaf Lubas – Kierownik NZOZ
postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Szkoły podstawowe:

  • Klasy I-III
I miejsce ex-quo
Maria Koterba SP nr 9. Tytuł pracy: „Podaj mi trochę słońca”
Opiekun : Anna Pradellok
Dominika  Koterba SP nr 9. Tytuł pracy: „Hospicjum to też życie”
Opiekun : Anna Pradellok
II miejsce ex quo
Ewa Kłoda ZSP  nr 2. Tytuł pracy: „ Dobrze jest pomagać”
Opiekun: Weronika Adamek
Matylda Piątek ZSP Nr 2. Tytuł pracy: „Hospicjum – chore dzieci potrzebują mojej pomocy”
Opiekun : Weronika Adamek
III miejsce
Marta Dzięcioł  ZSP nr 2. Tytuł pracy: „Pomagam hospicjum”.
Opiekun : Weronika Adamek
  • Klasy IV-VI
I miejsce ex-equo
Wiktoria Kazimierek SP 3 . Tytuł pracy  „20-lecie Hospicjum”. Opiekunowie: Alina i Krzysztof Kazimierek
Martyna Szpala SP3. Tytuł pracy „20-lecie Hospicjum”.
Opiekun: Krystyna Kalke
II miejsce
Julia Okos SP 13 . Tytuł pracy: „Kwiaty Nadziei”.
Opiekun: Aleksandra Ujma
III miejsce
Agata Bucholc  SP 3 . Tytuł pracy: „Ciepło żonkila”.
Opiekun: Aleksandra Ujma

Gimnazjum

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
I miejsce
Paulina Grela. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Tytuł pracy: „Ciche wołanie”
Opiekun: Rychter Renata
I miejsce
Paulina Grela. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Tytuł pracy: „Ciche wołanie”
Opiekun: Rychter Renata
II miejsce ex-equo
Dariusz Żelazowski. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Tytuł pracy: „Moje marzenie – ziemia pełna miłości”
Opiekun: Janina Stepek
Karolina Korek Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Tytuł pracy: „Jestem dla ciebie”
Opiekun: Janina Stepek


W kategorii Wiersz i proza
I miejsce

Sylwia Korfanty I LO im S.Sempołowskiej, Barbara Węglarska I LO im S. Sempołowskiej Opiekun : Tomasz Tomaszewski

Spotkanie z Mikołajem 2016
 Spotkanie z św. Mikołajem - Galeria   Podobnie jak w ubiegłych latach, również w tym roku udało się zorganizować spotkanie mikołajkowe dla Wolontariuszy i pracowników tarnogórskiego Hospicjum. Spotkanie odbyło się 9.12.2016 w salkach przy parafii pw. Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Tarnowskich Górach. Dziękujemy wszystkich zaangażowanym w organizację spotkania, ale również sponsorom i darczyńcą, który pomogli ufundować upominki świąteczne.
Podsumowanie Pola Nadziei 2014

     Fotoreportaż z akcji Pola Nadziei 2014W dniach dniach 30.03 oraz 6.04.2014 odbyły się zbiórki pieniędzy w ramach ogólnopolskiej akcji Pola Nadziei.  Akcja była przeprowadzana przy tarnogórskich parafiach. W całej akcji współudział wzięło ok. 80 wolontariuszy z tarnogórskich szkół gimnazjalnych i średnich. Podczas obu zbiórek udało się zebrać kwotę 20 276,5 zł i 6 euro, która zostanie wykorzystana na potrzeby podopiecznych Hospicjum Królowej Pokoju.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Wolontariuszom za zaangażowanie i poświęcony czasu. Dziękujemy również wszystkim ofiarodawcą. Serdecznie zapraszamy do zobaczenia krótkiego fotoreportażu z akcji.

Spotkanie z Mikołajem
     thumb_img_1086.jpgDnia 18.12.2013 odbyło się spotkanie Wolontariuszy, Członków Zarządu oraz osób działających w Hospicjum z Mikołajem. Podczas spotkania uczestnicy łamali się opłatkiem oraz mogli zjeść ciepła wigilijna kolację. Mikołaj każdej osobie wręczył skromny upominek i życzył dużo sił w dalszym działaniu. W imieniu Zarządu dziękujemy wszystkich działaczom oraz Wolontariuszom za pracę i poświęcony czas na rzecz Hospicjum Królowej Pokoju. Życzymy również dużo zdrowia, wielu łask oraz sprostaniu nadchodzącym wyzwaniom w kolejnym roku.
Zaduszki hospicyjne 2013
  thumb_img_1051.jpg     Dnia 3.11.2013 w kościele MB Uzdrowienia Chorych w Tarnowskich Górach odbyły się, jak co roku, Zaduszki Hospicyjne. Zaduszki hospicyjne uroczyście rozpoczął koncert kwartetu CDN, który zaprezentował znane pieśni sakralne oraz utwory własnej twórczości. Różaniec prowadzili przedstawiciele poszczególnych grup działających w hospicjum: Lekarze, Wolontariusze, Członkowie Zarządu oraz brat zakonu Kamilianów. Mszę celebrował O. Mariusz Wardęga - kapłan posługujący podopiecznym hospicjum. Podczas Mszy św. została wyczytana lista wszystkich zmarłych pacjentów Hospicjum w tym roku.
Dziękujemy wszystkim rodzinom osieroconym oraz wolontariuszom za przybycie. Serdecznie Bóg Zapłać zespołowi CDN, który upiększył naszą wspólną modlitwę i śpiew.
Spotkanie rodzin osieroconych
Spotkanie rekreacyjno - modlitewne

   W dniu 27.08.2013 przy parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Tarnowskich Górach odbyło się spotkanie rekreacyjno - modlitewne dla rodzin osieroconych i wolontariuszy. Jak co roku Hospicjum organizuje takie spotkanie by wzmocnić więzi z rodzinami osieroconymi, a także pomodlić się za wszystkich zmarłych podopiecznych. Podczas tegorocznego spotkania odbyła się Msza św., której przewodniczył o. Mariusz Wardęga. Po mszy nastąpiła część rekreacyjna. Podczas spotkania przy ognisku wystąpiła przy parafialna orkiestra dęta wraz z ok. 40-sto minutowym repertuarem. Dalszą oprawę muzyczną zapewnił zespół państwa Zakrzewskich.

Dziękujemy wszystkim za przybycie.

Koncert Noworoczny
thumb_img_0805.jpg
   Dnia 6.01.2013 w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach odbył się Koncert Noworoczny Chóru "Kolejarz", który cyklicznie wspiera działania tarnogórskiego Hospicjum. W tym dniu Chór "Kolejarz" zaprezentował pięknie wykonane kolędy m.in: "Wśród nocnej ciszy", "Bracia patrzcie jeno", "Dlaczego dzisiaj". Oprócz tego chór zaprezentował pieśni związane z okresem bożonarodzeniowym tj. "Jiggle Bells", "Już my chrześcijanie". Za pięknie wykonane utwory oraz współpracę z Hospicjum Królowej Pokoju serdecznie dziękujemy chórowi "Kolejarz". Dziękujemy również wszystkim darczyńcom za wszelkie datki.
Zdjęcia z koncertu dostępne w Galerii.
 
Spotkanie w Rudach Raciborskich

     Dnia 15.12.2012 odbyło się spotkanie przedstawicieli ruchu hospicyjnego w diecezji gliwickiej. W spotkanie brali udział m.in. przedstawiciele hospicjów z:

  • Zabrza
  • Gliwic
  • Pyskowic
  • Tarnowskich Gór
Całe wydarzenie miało miejsce w klasztorze po Cysterskim w Rudach Raciborskich. Spotkanie rozpoczęło się popołudniem od nabożeństwa nieszpornego. Następnie odbył się wykład na temat związany z  Hospicjami, po wykładzie miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu wraz z rozważaniami. Na końcu odbyła się Msza św., a po Niej Agapa wraz z wspólnym łamaniem się opłatkiem i składaniem życzeń.
Spotkanie Świąteczne

św. Mikołaj   Dnia 11.12.2012 (wtorek) o godz. 18:00 odbyło się spotkanie Świąteczne Wolontariuszy, Lekarzy i Pielęgniarek oraz działaczy Hospicjum Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach. Spotkanie miało miejsce w salkach przy kościele Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych (ul. Różana ), podczas którego gościliśmy gościa z odległych stron - św. Mikołaja. Mikołaj wręczył prezenty zasłużonym działaczom oraz Wolontariuszom. W galerii dostępne są zdjęcia ze spotkania.

 

Zaduszki Hospicyjne 2012

     Zdjęcia z nabożeństwa oraz Mszy św.Dnia 4.11.2012 w kościele MB Uzdrowienia Chorych w Tarnowskich Górach odbyły się, jak co roku, Zaduszki Hospicyjne. Oprawę muzyczną podczas nabożeństwa różańcowego oraz Mszy św. zapewnił chór kolejarz. Różaniec prowadzili przedstawiciele poszczególnych grup działających w ramach hospicjum: Lekarze, Wolontariusze, Członkowie Zarządu oraz brat zakonu Kamilianów. Mszę celebrował O. Mariusz Wardęga - kapłan posługujący podopiecznym hospicjum. Podczas Mszy św. została wyczytana lista wszystkich zmarłych pacjentów Hospicjum w tym roku. Dodatkowo przedstawiciel chóru kolejarz wyrecytował piękny wiersz ks. Jan Twardowskiego "Śpieszmy się", który nawiązywał do szybkiego przemijania naszego ludzkiego życia.

Dziękujemy wszystkim rodzinom osieroconym oraz wolontariuszom za przybycie. Serdecznie Bóg Zapłać chórowi Kolejarz , który upiększył naszą wspólną modlitwę i śpiew.

Walne Zebranie !
     Dnia 26.03.2012 odbyło się Walne Zebranie Członków Hospicjum Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach. Walne Zebranie odbyło się w siedzibie Hospicjum i miało charakter sprawozdawczy. Otwarcie zebrania przypadło Prezesowi Hospicjum Eugeniuszowi Sobota, który także przedstawił sprawozdanie z działalności Hospicjum za rok 2011. Podczas spotkania głos zabierali również zaproszeni goście, którzy od lat współpracują z Hospicjum: pani Bożena Zdebel oraz pan Krzysztof Śmieja. Podsumowaniem spotkania było przeprowadzone szkolenia przez kierownika NZOZ-u pana dr Olafa Lubas. Doktor Olaf przedstawił najważniejsze problemy poruszane we współczesnej opiece paliatywnej, zarówno ze strony prawny jak i medycznej. Spotkania zakończyło się dyskusją na tematy bieżące w hospicjum.
Podsumowanie konkursu
Laureaci konkursu

     Dnia 5.12.2011 odbyło się podsumowania konkursu "Hospicjum to też Życie - Podaruj swój czas". W konkursie brali udział szkoły podstawowe i gimnazjalne. W sumie wpłynęło prawie 80 prac plastycznych i 17 prac literackich. Podsumowanie odbyło się w siedzibie naszego Hospicjum przy ul. Opolskiej 26C. Goście zostali przywitani przez Prezesa hospicjum Eugeniusza Sobotę oraz honorową panią Prezes Eleonorę Grajczyk, która wygłosiła krótką prezentacje na temat hospicjum oraz jego historii. Po rozdaniu nagród laureaci literaccy byli proszeni o odczytanie swoich poezji. Należy zwrócić uwagę, że poziom prac literackich stał na wysokim poziomie co potwierdza Jury w składzie 3. polonistów. Całe spotkanie zakończyło się drobnym poczęstunkiem.

Mamy nadzieje, że w kolejnych konkursach weźmie udział jeszcze więcej osób.

Spotkanie na Uniwersytecie Trzeciego Wieku

    Dnia 8.11.2011 odbyło się spotkanie przedstawicieli tarnogórskiego Hospicjum
(na czele z kierownikiem NZOZ-u dr Olafem Lubas
UTW - prezentacja multimedialna) z członkami Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy II LO w Tarnowskich Górach. Spotkanie odbyło się w ramach kampanii "Hospicjum to też życie" - Podaruj swój czas. W ten sposób chcemy zachęcić osoby 50+ do aktywnego włączenia się w wolontariat, a także dostarczyć niezbędnych informacji na temat działania Hospicjum. Na początku została wykonana piosenka pt.: "SOS" przez zaprzyjaźnioną wokalistkę. Podczas spotkania była przybliżana praca zespołu hospicyjnego oraz w jaki sposób pomagamy chorym. Dr Olaf przedstawił krótki wykład na temat bólu i walki z nim. Mamy nadzieje, że dzięki takim spotkaniom ludzie zrozumieją istotę niesienia pomocy oraz to, że nowotwór to nie jest wyrok tylko choroba z którą należy walczyć.

Spotkanie na UTW
Wykonanie piosenki
   
 

Koncert - HTTŻ

     Dnia 23.10.2011 w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach odbył się koncert charytatywny zespołu "Beata i Marcin" w ramach kampanii "Hospicjum to też życie - Podaruj swój czas", w które uczestniczy tarnogórskie Hospicjum. Koncert był powiązany z nabożeństwem różancowym, które prowadzili wolontariusze Hospicjum Królowej Pokoju. Zespół wykonał kilkanaście pieśni Maryjnych, w tym Ave Maria oraz pieśń religijna Hallelujah ze znanego filmu animowanego (Shrek). Każdy utwór był nagradzany gorącymi brawami. Za wykonanie ostatniego utworu "Hallelujah" zespół został nagrodzony owacją na stojąco. Po koncercie została przeprowadzona kwesta na rzecz Hospicjum Królowej Pokoju. W tymi miejscu dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli wesprzeć Hospicjum a szczególnie zespołowi "Beata i Marcin" za wykonanie wspaniałego koncertu charytatywnego.

Zobacz zdjęcia

Pola Nadziei 2011/2012

    W dniu 6.10.2011 odbyła się inauguracja ogólnopolskiej kampanii "Pola Nadziei" przy kościele św. Katarzyny w Lasowicach. Kościół św. KatarzynyO godz.16:00 odbyło się sadzenie żonkili - Wolontariusze wraz mieszkańcami "zasiewali Pola Nadziei".  Następnie odbył się koncert chóru Kolejarz, który wprowadził widzów w stan uniesienia duchowego wykonując takie utwory maryjne jak: Bogurodzica, Zdrowaś bądż Maryja, Ave Maria i inne. Po każdej wykonanej pieśni publiczność nagradzała wykonawców gromkimi brawami. Prezes Hospicjum Eugeniusz Sobota serdecznie dziękował chórowi za uświetnienie i włączenie się w kampanie Pól Nadziei.

     Następnie odbyła się Msza św. koncelebrowana przez ks. Romana Grajczyk - proboszcza parafii św. Katarzyny oraz o. Mariusza - kapelana Hospicjum Królowej Pokoju. Ks. Roman w modlitwie wiernych wspominał nie tylko o powołaniach kapłańskich i zakonnych, ale modlił się także o powołanie do służby bliźniemu poprzez Wolontariat. W tym miejscu w imieniu Zarządu Hospicjum chcielibyśmy serdecznie podziękować ks. Proboszczowi oraz chórowi Kolejarz za umożliwienie zorganizowania inauguracji kampanii i przyłączenie się do niej.

Zobacz galerie >>